Семенівський історико-краєзнавчий музей було відкрито 8 травня 1978 року. Відкриття музею було приурочено до Дня Перемоги, а засновниками була ініціативна група

працівників культури та освіти на чолі з Наполовою Галиною Яківною та Ганною Юхимівною Пісной.

Спочатку це була музейна кімната у районній бібліотеці, де розміщувалось до 60 експонатів та фотокарток. У 1978 році було виділено приміщення для музею - це колишня церковно-приходська школа з 1911 року, потім - церква ікони Казанської Божої Матері, а далі – школа ім. Воровського.

Перша експозиція присвячена історії створення міста, розвитку ремесел та промислів. Серед експонатів, які зберігаються у музеї є колекція предметів ужитку ХУІІ – ХІХ ст. У залі експонується макет рубленої хати. Таким було житло селян кінця ХІХ – поч. ХХ ст. В залі відтворено інтер′єр селянської хати - збудовано піч. Біля печі знаходиться знаряддя та посуд: глиняні горщики, макітри, глечики, розташований ткацький верстат з усім необхідним знаряддям, прялка, сукало, гребні, селянське взуття дерев′яні постоли, лапті, чуні, зроблені з лику та плетені з ниток тонкої верьовки, зразки одягу. Розміщені різноманітні вироби, необхідні в господарстві того часу, експонуються селянські знаряддя праці: соха, плуг з дерев′яною рамою, коса, дерев′яні вила, дерев′яна борона, короб, хомут для корови та ін.

У залі експонується повний набір знарядь та вироби місцевих бондарів та гончарів, бо Семенівщина була відома своїми шевцями, ковалями, бондарями, гутниками, гончарами на всій теріторії Російської Федерації в тому числі і виробами для двору його імператорскої величності.

Дуже цінними експонатами є документи поч. ХХ ст. Наприклад, паспорт 1909 р., розрахункова книжка працівника Костобобрівського цукрового заводу 1902 р., контракт на продаж землі на 50-т років, церковні реєстраційні книжки 1873 р.

Майже до середини минулого століття Семенівку прикрашали чотири церкви, збудовані у ХІХ-поч.ХХ ст. Пам′ятник архітектури – Казанську церкву, збудовану у 1875 році, ми маємо змогу бачити й сьогодні, інші три, на жаль, зруйновані, але відтворені на полотні місцевим художником О.М. Велігурою.

Семенівщину не обминули й революційні події.В нашому місті народився видатний військовий та державний діяч В.М.Примаков, участник громадянської війни. В Семенівці почав свою діяльність М.О. Щорс. В березні 1918 року він створив перший червоногвардійський загін, штаб якого розміщувався в приміщенні школи –гімназії №2.

В 1935 році жіноча тракторна бригада, очолювана Марією Прохоровною Костюченко перемогла на Всесоюзних змаганнях жіночих тракторних бригад, до яких закликала Паша Ангеліна. За перемогу у цих змаганнях М.П.Костюченко було нагороджено орденом Леніна.

Тяжкими були 1932-1933 роки, роки голодомору, про які свідчать матеріали стендів, розміщенних у музеї.

Подіям Великої Вітчизняної війни відводиться наступна зала де розміщені матеріали про героїв Радянського Союзу Сенька В.В., Артозєєва Г.С., Голуба С.Т., Мізерного Н.Д., Бурмакова І.Д., Яшина М.І., Кекуха В.І., партизанський рух на Семенівщині, окупаційний період та звільнення краю.

Командир Семенівського партизанського загону герой Радянського Союзу Г.С. Артозєєв надав в розпорядження музею свої щоденники, експонуються його книжки.

Цікавими є фотокартки надзвукового міжконтинентального ракетоносця ВПС Російської Федерації ТУ- 160 „ Василій Сенько”, названого в честь нашого земляка, та його екіпажу з афтографами пілотів- подарунок Президента Російської Федерації Д.А. Медведева.

У залі сучасності представлено матеріали про розвиток промисловості району, сільського господарства, культури, освіти та медицини. Значне місце відведено розвитку культури в районі.В музеї розміщені готові вироби підприємств взуттєвої фабрики, брикетного заводу, льнозаводу, цегельного заводу, інший

Оформлено розділ „Земляки – гордість краю”: екс Президента України Л.Д.Кучму, всесвітньо відомих художників Пархоменко І.К.,

Козіка М.Я., героя України Качуру О.С. та ін.), також є розділи присвячені Чорнобильській трагедії та воїнам – інтернаціоналістам.

У музеї регулярно проходять виставки декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва, персональні виставки робіт місцевих художників, тематичні виставки, присвячені знаменним та пам′ятним датам. Також проводяться тематичні вечори та зустрічі зі знаменитими земляками, проходять уроки народознавства.

Кiлькiсть переглядiв: 487

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.